Naujienos

„Pamario restauratorius“: 20 metų amato aukštumų link

Sausio 29-ąją įkūrimo 20 metų jubiliejų švenčia UAB „Pamario restauratorius“. Jubiliejus – be pompastiškų iškilmių ir kalbų, dirbant ir džiaugiantis, jog pandeminė realybė leidžia dirbti, nestabdo veiklos, nejaukia planų.

Restauracija – nenusibostanti sritis

Prieš 20-metį bendrovę įkūręs ir jos kryptimi pasirinkęs paveldo objektų restauravimo bei atkūrimo veiklas, UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas džiaugiasi, jog nuojauta buvo teisinga. Istorinių pastatų restauravimas tuomet statybų versle buvo neužpildyta niša: valstybinės restauravimo įmonės nunyko arba merdėjo, o susidomėjimas paveldu rinkoje didėjo - profesionalių restauratorių paslaugų reikėjo tiek privatiems asmenims, tiek valstybei.

Be to, neslepia Aldas Kliukas, istoriniai pastatai, jų statybos technologijos, konstrukciniai sprendimai, medžiagos bei apdailos subtilybės jį asmeniškai visada domino, skatino dar giliau tyrinėti istorinius šaltinius, ieškoti atitikmenų šiuolaikinėje statybų tradicijoje, medžiagose. „O tai, kas nuolat verčia sukti galvą, tobulėti, ieškoti žinių ir naujų sprendimų – nenusibosta. Taip įdomiai, įvairiai, turiningai ir prabėgo pirmieji 20 metų restauracijoje. Sakyčiau, tai mūsų kelias amato meistrystės aukštumų link“,- sako bendrovės įkūrėjas ir vadovas Aldas Kliukas.

Restauravimo bendrovės pasididžiavimas – restauruoti Plungės dvaro rūmai, dėl puošnių vidaus ir išorės detalių gausos neretai tituluojami Žemaitijos versaliu.

Iššūkiai augina meistriškumą

Pirmieji įmonės restauraciniai darbai buvo tik kukli įžanga į vėlesnio laiko iššūkius: Tiškevičių koplyčia Kretingoje, Birutės kalno koplytėlė, Plikių evangelikų-liuteronų bažnyčia. Profesinė pažintis su raudonų plytų mūrais tęsėsi restauruojant Klaipėdos universiteto pastatus, vėliau prasidėjo atkuriamieji darbai Kretingos, Zyplių, Vilkėnų dvaruose, restauratoriai didžiuojasi „iščiupinėję“ kraštą reprezentuojančias Palangos, Rietavo bažnyčias ir daugybę istorinių pastatų Vakarų Lietuvoje. „Jeigu manęs paklaustumėt, koks darbas man brangiausias kaip restauravimo specialistui, nedvejodamas sakau, jog tai – Žemaitijos versaliu tituluojami Plungės dvaro rūmai. Ten įdėta labai daug darbo ir širdies atkuriant pirminę rūmų struktūrą, elegantiškus vidaus ir fasado lipdinius, medžio raižinius, marmuro dekorus. Ir atradimai ten dar dar tebesitęsia. O savo kaip statybos profesionalų lygį, manau, įrodėme atstatydami Klaipėdos dramos teatrą, šiame projekte išsprendę daugybę technologinių ir restauracinių iššūkių“,- išskirtinius bendrovei projektus mini Aldas Kliukas. Jo teigimu, didžiuma pastaruoju metu įgyvendintų projektų reikalavo nestandartinio veikimo, kaip paveldo objektus pritaikyti specifinėms paskirtims ir šių dienų visuomenės reikmėms: daug diskusijų virė dėl I. Simonaitytės bibliotekos komplekso, Lietuvos jūrų muziejaus rekonstrukcijos, Klaipėdos piliavietės atkūrimo darbų, Jono kalnelio bastionų komplekso. A. Kliukas sako, jog džiaugiasi kiekvienu objektu, leidžiančiu augti ir tobulėti. „Praėjusių metų pabaigoje palangiškiams perdavėme atkurtą medinę Kurhauzo dalį. Jis, kaip ir legendinė Anapilio vila, liks mūsų istorijoje kaip medinės architektūros restauravimo etalonas. Švėkšnoje restauruojame žydų sinagogos pastatą – tai išskirtinis maurų architektūros stilius, mums įdomus pažinimo prasme. Klaipėdoje dirbame atkurdami „Viktorijos“ viešbutį su istorine sale – dar vienas seno ir naujo suderinimo iššūkis“,- naujausius projektus vardija UAB „Pamario restauratorius“ vadovas.

Praėjusių metų pabaigoje gyvenimui iš nuodėgulių prikeltas Palangos simbolis – kurhauzas.

Didžiausia vertybė – žmonės

„Atlikti darbai yra svarbūs, bet didžioji vertybė – žmonės. Mūsų įmonėje užaugo ir subrendo visa restauratorių karta“,- teigia Aldas Kliukas. Bendrovė jau dešimtį metų bendradarbiauja su Vilniaus ir Klaipėdos statybininkų profesinėmis mokyklomis, praktikoms priima jų studentus, moko lipdybos, mūro atkūrimo bei kitų profesinių paslapčių. Kai kurie vadovaujantieji specialistai būtent taip susipažino su restauratorių amatu, užsikabino ir liko bendrovėje. Įmonės vadovaujančio personalo kaita – minimali, specialistai su 10-15 ir net 20 metų patirties stažu. Iš viso bendrovėje nuolat dirba apie 100 žmonių.

Grožis išgelbės pasaulį...

20-mečio jubiliejų mininti bendrovė „Pamario restauratorius“ krašte žinoma kaip kultūrinių iniciatyvų autorė ar rėmėja. Bendrovės kolektyvas miestui dovanojo ne vieną uostamiestį garsinantį meninį akcentą – Turgaus aikštę puošiantį „Senamiesčio sargą“, jūrinio miesto simboliais tapusius berniuką su šuneliu (projektas „Vaikystės svajonė“ įgyvendintas drauge su partneriais), kaminkrėčio skulptūrą, garsųjų Memelio vaiduoklį ir kt. „Patys esam daugiau kultūros ir jos paveldo, o ne statybų verslo žmonės, tad ir prisidedame prie kultūros sklaidos. Sena tiesa, jog grožis išgelbės pasaulį. Mes, kurdami grožį, atkurdami šio krašto paveldo vertybes, prisidedame prie gražesnės Lietuvos kūrimo ir tuo didžiuojamės“,-sako įmonės-sukaktuvininkės vadovas Aldas Kliukas, jubiliejaus proga perduodantis nuotolinius linkėjimus ir padėkas žmonėms, bendrovėms-partnerėms, sėkmingai dirbusiems ar dirbančioms drauge.