Nuo šiol tikslų laiką Klaipėdoje rodys dar vienas saulės laikrodis. Naujoji meninė kompozicija sumontuota viešo-sios Ievos Simonaitytės bibliotekos kiemelyje.
Saulės laikrodį-kalendorių „Laiko knyga” sukūrė klaipėdietis grafikas Romas Klimavičius ir Laikrodžių muziejaus vadovas Romualdas Martinkus.
„Pagal šį laiką turėtume gyventi. Tai ne juostinis laikas. Čia viskas tikra – rytas, vidurdienis, vakaras”, – sakė R.Martinkus.
Saulės laikrodžio-kalendoriaus veikimo mechanizmas – labai paprastas ir tobulas. Nuo trikampės formos rodyklės, lygiagrečios Žemės ašiai, saulės spindulių šešėlis krinta ant specialios skalės. Laikrodis rodo ne tik saulės valandas, bet ir metų laiką, pavasario ir rudens lygiadienius, Zodiako ženklus.
Varinį laikrodžio pagrindą puošia ir lietuviškų runų ženklai – mėnesių simboliai.
60-metį mininčios I.Simonaitytės bibliotekos vadovas Juozas Šikšnelis džiaugėsi, kad naujas miesto meninis akcentas papuošė būtent šią erdvę: „Norisi tikėti, kad laikrodis rodys naują laiką, kuriame nebus krizių ir kitokių gyvenimo pervartų.”
Saulės laikrodis iškilo bendrovės „Pamario restauratorius” pastangomis. Tai jau šeštasis šios bendrovės miestui padovanotas meno kūrinys – senamiesčio erdves puošia „Kaminkrėtys”, „Peliukas”, išplaukiantiems laivams nuo Kruizinių laivų terminalo moja berniukas su šuniuku.
Laikrodį atstatys
Saulės laikrodį išrado senovės egiptiečiai daugiau kaip prieš 5 tūkst. metų. Tai buvo pirmasis laiko matavimo prietaisas. Iki šiol jis – natūraliausias ir tikriausias laiko tėkmės matavimo prietaisas.
Lietuvoje jau yra šešiolika saulės laikrodžių. Didžiausias ir garsiausias jų stovi Nidoje ant Parnidžio kopos. Per Anatolijaus uraganą sudaužytą granito laikrodį neseniai nuspręsta atstatyti.
Klaipėdos laikrodžių muziejuje yra du saulės laikrodžiai – dekoratyvinė kompozicija ant sienos „Laikas ir Klaipėda” bei horizontalus saulės laikrodis.
Šaltinis - dienraštis "Lietuvos rytas"